Hrátky se Sigfoxem

Minule jsem si hrál s deskou SmartEverything (SME) a Sigfoxem – nechal jsem si posílat informace o teplotě, tlaku a vlhkosti. Teď mě napadlo, že si zkusím, jak je na tom GPS.

Nainstalovat si příklad „zjisti pozici z GPS a napiš mi ji“ je triviální. Ale to se mi moc nechtělo, já chtěl něco onačejšího. Vzal jsem tedy pozici z GPS a posílal jsem ji přes Sigfox na server. Jako že takový sledovač GPS (Gde Právě Su), a zároveň trošku tester technologie Sigfox.

Přemýšlel jsem, jak posílat inteligentně souřadnice ve zprávách, co mají maximálně 12 bajtů. Napadlo mě omezování rozsahu, konverze float na bajty, a už už jsem psal union, a pak mě napadlo, že se podívám, jestli už to někdo neřešil… No jasně že řešil.

Takže jsem použil hotové řešení, upravil jsem posílání tak, aby odesílal zprávu každou minutu, ChytréVšechno jsem dal do auta na nabíječku a vyrazil jsem. Na serveru jsem si předem připravil úplně jednoduché logování poslaných dat.

Jel jsem odpoledne po českých dálnicích v intervalu <2;0>. Tedy jako že po D2, pak po D1 a nakonec po D0. SME vesele poblikával a posílal data, na serveru se vše shromažďovalo, a já teď sednul a celé jsem to hodil do mapy.

Co bod, to zachycená zpráva. Na serveru se ukládaly kromě pozice i informace o RSSI a SNR – najdete je v infoboxech. Barva bodu odpovídá hodnotě RSSI.

Co z mapy vyčteme? Především dvě věci:

  • Pokrytí je už poměrně slušné
  • Při rychlostech nad 110 km/h zprávy nepřicházejí.

Podle toho, co mi říkali lidé ze SimpleCell, je Sigfox bohužel velmi citlivý na úhlovou rychlost vůči přijímači. Pokud se útlum způsobený tímto efektem potká s útlumem v důsledku vlastností okolního terénu, a navíc se vysílá z auta, může signál poklesnout pod použitelnou mez.

V experimentech budu pokračovat a SME s sebou asi budu vozit pravidelně.