Minule jsem si hrál s deskou SmartEverything (SME) a Sigfoxem – nechal jsem si posílat informace o teplotě, tlaku a vlhkosti. Teď mě napadlo, že si zkusím, jak je na tom GPS.

Nainstalovat si příklad „zjisti pozici z GPS a napiš mi ji“ je triviální. Ale to se mi moc nechtělo, já chtěl něco onačejšího. Vzal jsem tedy pozici z GPS a posílal jsem ji přes Sigfox na server. Jako že takový sledovač GPS (Gde Právě Su), a zároveň trošku tester technologie Sigfox.

Přemýšlel jsem, jak posílat inteligentně souřadnice ve zprávách, co mají maximálně 12 bajtů. Napadlo mě omezování rozsahu, konverze float na bajty, a už už jsem psal union, a pak mě napadlo, že se podívám, jestli už to někdo neřešil… No jasně že řešil.

[sc:ebay item=“gps module ublox 10hz“][sc:ebay item=“gps module telit“][sc:ebay item=“arm cortex board“]

Takže jsem použil hotové řešení, upravil jsem posílání tak, aby odesílal zprávu každou minutu, ChytréVšechno jsem dal do auta na nabíječku a vyrazil jsem. Na serveru jsem si předem připravil úplně jednoduché logování poslaných dat.

Jel jsem odpoledne po českých dálnicích v intervalu <2;0>. Tedy jako že po D2, pak po D1 a nakonec po D0. SME vesele poblikával a posílal data, na serveru se vše shromažďovalo, a já teď sednul a celé jsem to hodil do mapy.

Co bod, to zachycená zpráva. Na serveru se ukládaly kromě pozice i informace o RSSI a SNR – najdete je v infoboxech. Barva bodu odpovídá hodnotě RSSI.

Co z mapy vyčteme? Především dvě věci:

  • Pokrytí je už poměrně slušné
  • Při rychlostech nad 110 km/h zprávy nepřicházejí.

Podle toho, co mi říkali lidé ze SimpleCell, je Sigfox bohužel velmi citlivý na úhlovou rychlost vůči přijímači. Pokud se útlum způsobený tímto efektem potká s útlumem v důsledku vlastností okolního terénu, a navíc se vysílá z auta, může signál poklesnout pod použitelnou mez.

V experimentech budu pokračovat a SME s sebou asi budu vozit pravidelně.